Analizė ir darbas su rondo forma vidurinėse klasėse. Muzikinė forma: Rondo - Medžiaga muzikos pamokai Sugalvokite pasaką rondo pavidalu

Metodinis tobulinimas muzikos pamoka 2 klasei tema:

„Rondo kaip muzikinio darbo forma“.

MAOU "Licėjus Nr. 56" Novouralskas

Slavgorodskaja Oksana Jurievna

Pamokos tema: „Rondo kaip muzikinio darbo forma“

Pamokos tipas : naujų žinių atradimas.

Pamokos tikslas : sudaryti sąlygas studentams susidaryti mintis apie Rondo muzikinės formos ypatybes.

Pamokos forma : y uolienų tyrimai.

Planuojami rezultatai: Mokiniai sužinos apie muzikinės formos „Rondo“ egzistavimą, susistemins žinias šia tema, praplės supratimą apie muzikos kūrinių formų įvairovę, gebės pritaikyti pamokoje įgytas žinias.

Užduotys:

Reguliavimo

- paaiškinti termino Rondo kilmę;

Nustatyti būdingus Rondo formos bruožus;

Organizuokite savo veiklą.

Kognityvinis

Tobulėti įgūdžių palyginti įvairias muzikos kūrinių formas;

Formuluoti atsakymus į klausimus, analizuoti ir daryti išvadas;

Tobulėti kūrybiškumas studentai;

Asmeninis, bendravimas

Gilinti mokinių domėjimąsi muzikos kūrinių kūrimo istorija;

Formuoti mokiniuose emocinį požiūrį į muzikos kūrinius;

Atskleisti muzikos įtaką žmogaus būklei;

Įvertinkite veiklos rezultatus.

Naudojami mokymo metodai:

PDL mokymo metodai – dialogų vedimas ir skatinimas;

Tyrimai;

Meninio ir kūrybinio modeliavimo metodas;

Vizualinis;

Žodinis ir praktiškas.

Mokymų organizavimo formos:

Individualus;

Grupė;

Priekinė.

Pamokos eiga

etapas. Organizacinis momentas. Motyvacija mokymosi veiklai.

Mokytoja sveikina mokinius dainuodama, o vaikai taip pat atsiliepia dainuodami.

Mokinių prašoma nustatyti savo nuotaiką, su kuria jie atėjo į šią pamoką Luscher metodu, pasirenkant vieną iš spalvotų kortelių, kurios spalva jiems labiausiai patinka. Paaiškinkite jų pasirinkimą. Remdamasis pasirinktomis spalvų kortelėmis, mokytojas padaro išvadą apie vaikų nuotaiką, trumpai pakomentuodamas situaciją.

Mokytojas: Ar manote, kad muzika gali paveikti žmogaus nuotaiką? Ar norėtumėte tai patikrinti šiandien? Tada pabandykime!

Mokytojas : Sakyk, kokia tema mes dirbame?

Mokiniai: Muzikos kūrinių formos.

Mokytojas : Kokias muzikines formas jau sutikome?

Studentai : Vienetinė forma, dviejų dalių forma

Mokytojas : Ar manote, kad yra kokių nors kitų muzikinių formų? Kuris?

Mokytojas : Patikrinkime jūsų prielaidas, ar jos teisingos, ar ne, ir galbūt šiandien padarysime muzikinį atradimą.

Ir tam turime surinkti kuo daugiau informacijos.

II etapas. Žinių atnaujinimas. Studijuoti.

Mokytojas: Pirmąją informaciją apie mūsų naują muzikinę formą galite surinkti iš jums gerai žinomų dainų: „Mes esame antros klasės“, „Mes berniukai“, „Mes mergaitės“.

Dabar atliksime giesmes tokia seka:

Esame antraklasiai

Mes esame berniukai

Esame antraklasiai

Mes merginos

Esame antraklasiai.

Mokytojas : O dabar turime schematiškai pavaizduoti šių giesmių formą. Simboliai, esantys ant jūsų stalų, jums padės tai padaryti. Bet pirmiausia siūlau suskaičiuoti, kiek simbolių turite?

Mokiniai: 4

Mokytojas : Dabar vėl dainuokime ir suskaičiuokime, kiek eilių turime.

Studentai : 5

Mokytojas : Vaikinai, esu įsitikinęs, kad simbolių, kuriuos turite ant savo stalų, visiškai pakanka. Pabandykite juos išdėstyti tokia seka, kokia skambėjo giesmės. (darbas grupėje)).

(Studentas, gavęs apskritimą, yra pakviečiamas prie lentos ir prašomas paaiškinti savo veiksmus).

Mokytojas : Muzikos judėjimas ratu vadinamas RONDO, kuris išvertus į rusų kalbą reiškia „RATUMAS“.

Mokytojas: Šią informaciją apie Rondo formą gausite išanalizavę jums pasiūlytą schemą. Ir norėdami tai padaryti, turite atsakyti į 2 klausimus:

    Ar yra kokių nors pasikartojančių šios formos dalių? Kuris?

Nuolat pasikartojanti dalis vadinama REFRAIN – tai pasikartojanti dalis.

    Ar šioje formoje yra besikeičiančių dalių? Kuris?

Šios dalys vadinamos EPISODES. Jų gali būti skirtingas skaičius, bet turime 2 epizodus. (epizodų analizė pagal personažus).

Mokytojas : Vaikinai, ką manote, ar mes atsakėme į pamokos klausimą apie naujas formas muzikoje, ar ne?

Studentai : Taip, mes sužinojome apie naują muzikinę formą.

Mokytojas: Ar jums patiko nauja muzikinė forma „RONDO“?

Ar norėtumėte susipažinti su kitais darbais, kurie taip pat parašyti Rondo forma?

Studentai : taip.

III etapas. Taikymas .

Mokytojas: Džiaugiuosi galėdamas jums pranešti, kad gerai žinoma D. Kabalevskio daina „Kodėl jie mums pastatė namą?“ parašyta „Rondo“ forma. (Dainuoja).

Mokytojas: Vaikai, išanalizuokite šios dainos žodžius. Atkreipkite dėmesį į paskutinį refreną, jis neužbaigtas ir nedainuotas, kodėl manote?

Mokytojas : Rondo formoje muzika groja ratu. Ir paskutinė eilutė tarsi nutraukia mūsų ratą. Tai daroma norint užbaigti dainą. Paskutinė dalis vadinama CODA.

Mokytojas: Supažindinsime vaikus su kompozitoriumi Wolfgangu Amadeusu Mocartu ir

3-asis „Sonatos Nr. 2“ dalis, dar vadinama „Turkišku maršu“. Atkreipkite vaikų dėmesį į šio darbo formą. (Klausimas).

Mokytojas: – Ar jums patiko šis darbas? Kaip?

Kokia forma parašyta šis žygis? (vaikų atsakymai)

Kuris iš jūsų gali dainuoti Refraino melodiją? O kaip su epizodais?

Ši muzika turi kitą pavadinimą - „Turkish style Rondo“. Pakartotinis klausymas orkestro atlikimo metu).

Mokytojas: Ar galima naudoti Rondo formą literatūroje? Patikrinkim?

(Vaikai žiūri į korteles su iliustracijomis A.S. Puškino „Pasaka apie žveją ir žuvį“ ir bando nustatyti pasakos formą).

Mokytojas : Vaikinai, kaip jūs manote, ar tai visos muzikinės formos? (Ne).

Taigi kitose pamokose turime išsiaiškinti, kokios kitos muzikos kūrinių formos.

IV etapas. Atspindys.

Mokytojas : – Kokį atradimą padarei šiandien?

Ar jums patiko nauja muzikinė forma?

Kas tau labiausiai patiko pamokoje?

Siūlau pamokos pabaigoje vėl išsirinkti jūsų nuotaiką atitinkančią spalvų kortelę ir paaiškinti savo pasirinkimą. Ar muzika tikrai paveikė jūsų nuotaiką?

Mes visada laisvai dainuojame su jumis

Šiandien atidaryta forma "RONDO".

Mes tiksliai žinome, ką reiškia „CIRCLE“.

Ir mes sutinkame šį ratą aplink mus.

Mes sulaužėme RONDO į dalis

Ir nušvitęs naujomis žiniomis!!!

Pradžioje visi žinos

Dalis RONDO yra EPISODAS!

Pakartosime chorą, mainai nepriimtini,

Juk ši dalis vadinasi – REFRAIN!

Baigiasi tašku,

Ir mes, vaikinai, pasakysime – CODA!

Suplokime rankomis už tuos, kurie daug išmoko,

O tiems, kurie buvo su mumis, nebuvo nuobodu!!!

V etapas. Namų darbai.

1. Parašykite esė tema „Rondo“,

2. Raskite „Rondo“ formos pavyzdžius.

Muzikos pamokos

Muzikinė forma: Rondo

Formos sąvoką sutinkame in kasdienybė: uniforma - darbo, sporto, mokyklos; geometrinės figūros – apskritimas, kvadratas, stačiakampis ir tt Visi žinome: forma yra
Objekto kontūras.
Iš jo iškart atpažįstame:
Pilotas, kalnakasys,
Gydytojas ir grindų poliruotojas
Virėjas, geležinkelio darbuotojas,
Ugniagesys ir sargas Jei turite skydus ir šalmą,
Ledo ritulio žaidėjas matomas visiems.
"Peak" kepuraitė, kelnės su apačia,
Apykaklė, marškiniai,
O po juo – liemenė.
Tada viskas iš toli
Jie atpažįsta jūreivį. Uniforma moko mus tvarkos,
Jame darome pratimus.
Muzikai reikia formos
Su ja ji visada liekna,
Jie elgiasi oriai
Turinys ir forma Kompozitorių galima palyginti su architektu. Prieš statydamas pastatą, architektas sukuria jo planą – formą – struktūrą. Kompozitorius kuria ir būsimos muzikinės veiklos planą. Tam kiekvienas kompozitorius naudoja savo muzikos kūrinių konstravimo techniką Nuo seniausių laikų žmonės mėgo dainuoti dainas ir šokti ratuose. Dažnai, atliekant apvalių šokių dainas, pagrindinis dainininkas (solistas) dainuodavo eiles, o choras pasiimdavo chorą. Eilėraščiai viena nuo kitos skyrėsi muzika. Choras buvo kartojamas be permainų. Muzikos judėjimas atrodė kaip apskritimas. Prancūzų kalba „ratas“ yra „rondo“. Prancūzija laikoma rondo gimtine. Senovėje čia buvo populiarūs liaudiški šokiai ir dainavimas. Šokis buvo vadinamas rondo, o tai reiškia apskritimą, apvalų šokį. Rondo forma yra muzikinė forma, pagrįsta kartojimu. Ši forma paremta pakartotiniu (bent tris kartus) pagrindinės temos kartojimu, kaitaliojant su įvairaus turinio epizodais Rondo turi svarbiausią temą, kuri vadinasi REFRAIN – ji kartojama keletą kartų, pakaitomis su naujomis temomis – EPISODES. Rondo forma dėl savo išraiškingumo turi platų pritaikymo spektrą muzikos mene. Labai dažnai jo naudojimas siejamas su žaismingo, humoristinio pobūdžio vaizdais. Rondo pavidalu buvo parašyti tokie garsūs muzikiniai kūriniai kaip W. A. ​​Mozarto „Rondo“ turkišku stiliumi, L. Bethoveno „Rage over a Lost Penny“, Farlafo Rondo iš M. Glinkos operos „Ruslanas ir Liudmila“ ir daugelis kitų.

Liudvikas van Bethovenas. „Įniršis dėl prarasto cento“

Rondo „Capriccio“ G-dur, op. 129 geriau žinomas pagal paantraštę „Įniršis dėl prarasto cento“. Kai Bethovenui buvo 25 metai, jis parašė „Capriccio rondo“, bet niekada jo negrojo savo amžininkams. Trumpas penkių minučių kūrinys tapo žinomas tik po Bethoveno mirties: jis buvo rastas krūvoje popierių, kuriuos ketinta parduoti aukcione. Šis juokingas kūrinys turėjo neįprastą paantraštę – „Įniršis dėl prarasto cento“. Subtitrų idėja priklausė ne kompozitoriui, o jo draugui Antonui Schindleriui. Pavadinimas gana iškalbingai paaiškina muziką. Ši komiška scena kupina Bethovenui būdingos energijos, stiprios valios siekio ir dinamikos. Būtent tokia ir refreno temos prigimtis nekelia abejonių, kad herojaus įniršis yra žaismingas. „Tai puikus Bethoveno pokštas, – pažymi muzikologas Michailas Kazinikas, – nemirtingas genijaus ir griaustinio pokštas, parašytas tik tam. fortepijonas. Ir kiekvieną kartą, kai pianistai varžosi tarpusavyje, kas sugros šmaikščiau, linksmiau, žvaliau: kas parodys tą patį Bethoveno humoro jausmą, pagardintą dosnia įniršio dalimi?...“ Šiuolaikiniai muzikologai lygina šį rondo su išplėsta komiška istorija-scena, kurioje muzikoje perteikiami įvairūs kontrastingi epizodai ir situacijos: pradinė ramybė, vėliau netekties atradimas, vilties ir jaudulio kaitaliojimas. Toliau seka paini paieška su klaidžiojimu po raktus ir kompozicijos pažeidimais, sukuriančiais chaosą. Pagaliau įnirtingas pyktis dėl bevaisių paieškų. Papildomą komišką efektą sukuria kontrastas tarp sąvokų „pyktis“ ir „centas“. Tai pyktis dėl pačios nereikšmingiausios priežasties Klausydamiesi rondo capriccio, stebime, kaip jo herojus pykčio priepuolio metu, veikiamas nevaldomų emocijų, praranda protingo, subalansuoto žmogaus išvaizdą. Nuo pradinės linksmos ir nerūpestingos polkos įkvėptos temos garsų muzika persikelia į audringus pasažus, triliukus ir žemo registro arpedžius, primenančius pasipiktinusį urzgimą. Ir nors tai tik muzikinis pokštas, iš jo galima daryti išvadą apie būtinybę išlaikyti žmogišką išvaizdą bet kokioje situacijoje. „Išmok susivaldyti“ Šiandien rondo dažnai skamba koncertuose ir jį atlieka tiek žymūs muzikantai, tiek pradedantieji.

Volfgangas Amadėjus Mocartas. „Rondo turkišku stiliumi“

Melodija, kurią ketinate išgirsti, patinka daugeliui žmonių. Tai labai garsus ir populiarus visame pasaulyje Wolfgango Amadeus Mozarto „Turkish Rondo“ traukia savo melodijų grožiu, grakštumu ir blizgesiu. Šiame kūrinyje W. A. ​​​​Mocartas pavaizdavo didelio turkiško būgno, tuo metu nežinomo Europoje, dūžius. „Turkish Rondo“ („Rondo Alla turca“) dažnai skamba kaip savarankiškas kūrinys, nors buvo parašytas kaip trečioji sonatos A-dur fortepijonui dalis. „Turkish Rondo“ garsai iškart priminė austrams gerai žinomas Turkijos karinių žygių garsas (tuomet vadintas Osmanų imperija) ir Austrija (Osterreichas, Rytų imperija – taip išversta). vokiečių kalbašalies pavadinimas) buvo ilgalaikiai ir aršūs priešai ir su pertraukomis kovojo nuo XVI amžiaus pradžios iki XVIII amžiaus pabaigos. Tačiau nepaisant tokio nuolatinio priešiškumo, austrai labai domėjosi turkų kultūra apskritai ir ypač turkų muzika. Pirmą kartą austrai susipažino su turkų muzikantų grojimu 1699 m., kai Turkijos delegacija atvyko į Vieną švęsti koncerto pabaigos. Karlovico sutartimi, kuri užbaigė kitą Austrijos ir Turkijos karą, trukusį 16 metų. Osmanų imperijos delegaciją saugojo janisarai – turkų pėstininkai, o kartu su kitais janisarais delegaciją lydėjo janisarų karinis orkestras, surengęs keletą viešų koncertų Vienos gyventojams muzikantai ėmė bandyti mėgdžioti turkišką muziką europietiškais muzikos instrumentais ir net netikri turkų orkestrai atsirado, kai vietiniai austrai apsivilko janisarų drabužius ir grojo iš Turkijos atvežtais instrumentais Ir jokie vėlesni Austrijos-Turkijos karai negalėjo sunaikinti austrų meilės turkiškai muzikai . Netgi 1741 m. Austrijos vyriausybė kreipėsi į Turkijos vyriausybę su prašymu atsiųsti turkiškų muzikos instrumentų imperatoriškojo rūmų orkestrui. Atsiųsta instrumentų Tai labai gyva, linksma, linksma muzika, su ja galima daryti ką nori, bet vaikščioti rikiuotėje ir žygiuoti parado aikštele netinka. Ir iš tiesų, Turkijos janičarai niekada nežygiavo susibūrę pagal muziką. Muzika skambėjo prieš mūšį, mūšio metu ir po mūšio švenčiant pergalę, taip pat per iškilmingus renginius, rašydamas turkų rondo, aranžuodamas tradicinę orkestrinę turkų karinę muziką fortepijonu, klausėsi muzikos. turkiškas stilius tapo įmanomas nesurinkus didžiulio janisarų orkestro, bet kuriuose namuose, kuriuose buvo fortepijonas ar stačias fortepijonas. Nors yra ir „Turkish March“ aranžuotės orkestriniam pasirodymui „Turkish Rondo“ turi trijų dalių formą su choru. Pakartotinis refrenas – refrenas – suteikia formai rondo savybių. Šventiška, nuotaikinga, šokių kupina choro melodija skamba su būdingu arpedžiuotu akompanimentu, primenančiu nedidelį būgno sukimąsi.

Michailas Ivanovičius Glinka. Rondo Farlafa iš operos „Ruslanas ir Liudmila“

Operoje „Ruslanas ir Liudmila“ Michailas Ivanovičius Glinka naudoja rondo formą, kad apibūdintų vieną iš veikėjų Farlafą. Farlafo arijoje labiausiai atsiskleidžia būdingi jo įvaizdžio bruožai - bailumas ir girtis... Arogantiškas rėkėjas,
Nieko nenugalėtas šventėse,
Tačiau kuklus karys tarp kardų... Taip Puškinas apibūdina Farlafą, kartu su Ruslanu leidžiasi ieškoti Liudmilos. Tačiau „drąsus gelbėtojas“, matydamas pavojų, mieliau bėga...
Tupėdamas iš baimės jis mirė
Ir laukdamas tikros mirties,
Jis dar greičiau nuvarė arklį.
Lyg kiškis skubėtų,
Baisiai užsidengęs ausis,
Virš kauburių, per laukus, per miškus
Didelė Farlafo arija parašyta rondo pavidalu: pagrindinė tema skamba kelis kartus, pakaitomis su dviem epizodais. išraiškingos priemonės Ar Glinka nupiešė muzikinį Farlafo portretą Paprastai giriasi daug ir greitai – o kompozitorius arijai parenka labai greitą tempą? Vokalinę partiją jis prisotina virtuoziškomis technikomis, pavyzdžiui, dažnu tų pačių garsų kartojimu. Dėl to susidaro užspringimo įspūdis. Ir klausytojas nevalingai juokiasi iš tokio „herojaus“. Juk humoro raiška muzikai gana prieinama. Klausimai:

Kokie muzikiniai skyriai sudaro rondo formą? Ką reiškia žodis "rondo"? Kaip vadinasi pagrindinė, pasikartojanti rondo tema? Koks yra kūrinio, kurio klausėmės, pobūdis? Kaip M. Glinkos muzikoje atsiranda Farlafas? Žodžiai nuorodai: pasitikintis savimi, išdidus, juokingas, kvailas, pasipūtęs. Kaip manote, kodėl kompozitorius Farlafui charakterizuodamas panaudojo rondo formą?

Rondo yra vientisa poetinė forma (žr. Kietosios formos); išsivystė iš rondelio XIV amžiuje, sutrumpinant chorą iki hemistich. Savo viršūnę pasiekė XVI–XVII a.; Rusijoje žinomas nuo V. K. Trediakovskio; XIX–XX amžiuje buvo išsaugota tik stilizacijose. Klasikinio rondo schema: 15 eilėraščių trijuose posmuose su dviem rimais aabba + abbR + abbaR, kur R yra neriminis refrenas, kartojantis pirmos eilutės pradinius žodžius. Įprastas metras yra 10 skiemenų eilėraštis su 4 skiemenų refrenu.

Rondo pavyzdys:

Manon Lescaut, nuolatinė meilė
Tavo laikų, manau, sparnuotas
Veltui ieškojau dingusių pramogų,
O tavo įvaizdis žavus ir gudrus,
Mane vedė nepastovus patarėjas.
Ir su manieringu-kampuotu grakštumu
Jūs pasakėte: „Supraskite meilės chartiją,
Perskaičius romaną, kuriame aiškus saldus nusiteikimas
Manon Lescaut.
Nuo pirmųjų žodžių vagiamoje smuklėje
Ji ištikimai praėjo, dabar vargšė, dabar turtinga,
Iki to laiko, kai išsekiau,
Svetimame smėlyje, vietinių žolelių tolumoje,
Buvo palaidotas su kardu, o ne kastuvu,
Manon Lescaut!
M.A.Kuzminas

XVIII amžiaus rusų poezijoje rondo buvo platus terminas, reiškiantis laisvesnes poezijos formas su ilgomis vienodų rimų eilėmis.

Žodis rondo kilęs iš Prancūzų rondeau, iš rond, o tai reiškia apskritimą.

Muzikinis sveikinimas:

U.: Sveiki vaikinai.

D.: Sveiki.

U.D.: Suskambėjo skambutis ir prasidėjo pamoka.

U.: Sveiki vaikinai. Mano vardas Maria Andreevna ir aš dėsiu muzikos pamokas su jumis. Atsisėsk.

U.: Mūsų pamokos tema „Rondo“,o tu ir aš sužinosime, kas tai yra, skaitydami pasaką apie žveją ir žuvį. Pasaka pasakos, kad gyvenime daug pasikartojimų ir įvairių įvykių, kurie atsispindės gražių natų garsuose. Stebėkite ekrane, kaip vystosi pasaka. Muzikiniai kūriniai, parašyti rondo pavidalu, statomi ta pačia grandine kaip ir pasakoje.

U.: Žiūrėk, tokiuose kūriniuose yra refrenas – tai pagrindinė tema, ji kartojasi kelis kartus kūrinyje ir epizoduose – kaskart vis nauji įvykiai, nauja muzika.

Rondo iš prancūzų kalbos išverstas kaip apskritimas. Juk atrodo, kad muzika tikrai eina ratu, kaskart grįždama prie refreno – pagrindinės temos.

U.: Rondo forma dėl savo išraiškingumo turi platų pritaikymą muzikos mene. Labai dažnai jo naudojimas siejamas su žaismingo, humoristinio pobūdžio vaizdais. Rondo pavidalu buvo parašyti tokie garsūs muzikiniai kūriniai kaip W. A. ​​Mozarto „Rondo“ turkišku stiliumi, Rondo Farlafas iš M. Glinkos operos „Ruslanas ir Liudmila“, L. Bethoveno „Įniršis dėl prarasto cento“ ir daugelis kitų.

Šiandien kalbėsime apie Ludwigo van Bethoveno „Įniršį dėl prarasto cento“. KadaBethovenas sukako 25 metai, jis parašė rondo „Capriccio“, bet niekada jo negrojo savo amžininkams. Trumpas penkių minučių kūrinys tapo žinomas tik po Bethoveno mirties: jis buvo rastas krūvoje popierių, kuriuos ketinta parduoti aukcione. Šis juokingas kūrinys turėjo neįprastą paantraštę – „Įniršis dėl prarasto cento“. Subtitrų idėja priklausė ne kompozitoriui, o jo draugui Antonui Schindleriui.

U.: Paklausykite kūrinio ir pasakykite, kaip skamba muzika, kokia nuotaika?

Klausausi „Rage over a Lost Penny“.

U.: Taigi kaip skambėjo muzika?

D.: Vaikų atsakymai

U.: Pavadinimas gana iškalbingai paaiškina muziką. Ši komiška scena kupina Bethovenui būdingos energijos, stiprios valios siekio ir dinamikos. Būtent tokia yra refreno temos prigimtis, kuri nekelia abejonių, kad herojaus įniršis yra žaismingas.

Šiuolaikiniai muzikologai šį rondo lygina su išplėsta komiška istorija-eskizu, kur muzika perteikia įvairius kontrastingus epizodus ir situacijas: pradinę ramybę, vėliau netekties atradimą, vilties ir jaudulio kaitaliojimą. Pagaliau įnirtingas pyktis dėl bevaisių paieškų. Papildomą komišką efektą sukuria kontrastas tarp sąvokų „pyktis“ ir „centas“. Tai pyktis dėl pačios nereikšmingiausios priežasties.

Klausydamiesi Rondo Capriccio, stebime, kaip jo herojus, apimtas pykčio, nevaldomų emocijų įtakoje, praranda protingo, subalansuoto žmogaus išvaizdą. Ir nors tai tik muzikinis pokštas, iš jo galima daryti išvadą apie būtinybę išlaikyti žmogišką išvaizdą bet kokioje situacijoje. „Išmok valdyti save“.

U.: Į kitą pamokąprisiminti pasakas, parašytas rondo pavidalu.

O dabar pereiname prie kito kūrinio. Tai choras „Kelkis, rusai“ iš kantatos „Aleksandras Nevskis“, kompozitorius S.S. Prokofjevas.

U.: Klausykite ir atsakykite į klausimą: ar galime sakyti, kad choras parašytas rondo pavidalu?

Klausytis choro „Kelkis, rusai“ iš kantatos „Aleksandras Nevskis“ - S.S. Prokofjevas

U.: Darbas parašytas rondo forma ar ne?

D.: Taip

U.: Kodėl taip manai?

D.: Kiekvieną kartą po naujos eilės dainos žodžiai grįždavo į pirmąją eilutę.

U.: Teisingai. Dabar pasiklausykime dar kartą, o tu dainuoji refreną, tai yra, mūsų atveju, pirmą posmą kartu su choru.

Pakartotinis klausymas + dainavimaschoras „Kelkis, rusai“ iš kantatos „Aleksandras Nevskis“ - S.S. Prokofjevas

U.: Gerai, gerai padaryta. Žmonės stojo iki mirties kovoti už gimtąjį kraštą, už gimtąjį kraštą.

Dabar atliksime dainą „Gimtoji žemė“. Klausykite, kaip tai skamba.

Dainos „Gimtoji žemė“ šou

U.: Kartu perskaitykite žodžius ekrane. Dabar dainuokime su manimi.

Dainuoja „Gimtoji žemė“

WHR:

Užduotis

Metodai, technikos

Pikis

Grafinis ekranas

Dikcija

Kalbėjimas ritmu, skaitymas ne ritmu

U.: Gerai, atsisėsk. Taigi, apie kokią muzikinę formą šiandien sužinojote?

D: Rondo

U.: Kaip vadinasi pagrindinė tema?

D.: Susilaikyk

U.: O šalutinis poveikis?

D.: Epizodai.

U.: Gerai padaryta. Ačiū už pamoką, atsisveikink.

Įvadas

Kartą gyveno jaunas vyras, vardu Fiodoras. Mokėjo groti fleita, fortepijonu, smuiku, armonika ir net arfa. Jo tėvas gamino muzikos instrumentus, o sūnus mėgo išbandyti jų garsus nuo 4 metų. Ir tada Fiodoras pamažu išmoko žaisti ir žaidė vis geriau.

Vieną dieną, eidamas miške, jis sutiko merginą, kuri labai gražiai dainavo. Fiodoras nusprendė groti kartu su ja savo fleita. Mergina iš pradžių buvo sugniuždyta, bet paskui jai labai patiko, kaip žaidė Fiodoras. Jos vardas buvo Alina. Jie susitiko ir nusprendė kartu dainuoti ir groti. Fiodoras ir Alina pradėjo koncertuoti prieš žmones, visiems labai patiko jų duetas.

Jie taip gerai atliko muziką, kad pats imperatorius nusprendė jų klausytis. Fiodorui ir Alinai atvažiavo iškilminga karališka karieta, o tada prieš koncertą įsliūkino pikti pavydūs žmonės ir sugadino pianiną, kuriuo turėjo groti Fiodoras. Jis išėjo į sceną ir pradėjo groti, bet išgirdo netikrus garsus.

Fiodoras nebuvo nusivylęs, griebė smuiką ir grojo taip meistriškai, kad muzika skambėjo dar gražiau. O Alinos balsas skambėjo tiesiog dieviškai. Visi žmonės vėl nustebo, o imperatorius taip apsidžiaugė, kad dosniai apdovanojo duetą ir padovanojo stebuklingą vežimą kelionei.

Tačiau pavydūs piktadariai nesustojo ir nusprendė sugadinti merginos balsą. Į maistą jie įsmeigė kažkokių narkotikų, kurių suvalgiusi mergina neteko dainavimo. Tada Fiodoras nuvedė Aliną pas gydytoją. Paaiškėjo, kad reikia gauti priešnuodį, kurį gauti buvo labai sunku. Fiodoras išvyko į kelionę, rado gydomąjį buteliuką ir išgydė Aliną.

Tada jiems pavyko pasirodyti prieš skirtingų šalių karalius ir visur buvo dosniai apdovanoti magiškomis dovanomis. Vienas iš karalių padovanojo Fiodorui naują sidabrinį smuiką, kitas – Alinai stebuklingą, visomis vaivorykštės spalvomis tviskančią suknelę. O kai jie koncertavo – Fiodoras su savo sidabriniu smuiku ir Alina su gražia suknele – visi juos išgirdę gyventojai tapo patys laimingiausi ir nustojo jaudintis.

Kiti Fiodoro ir Alinos koncertai buvo tikrai pergalingi. Jie važinėjo aplink skirtingos šalys stebuklingame vežime ir atliko muziką, kuri pripildė žmonių širdis gėrio ir laimės.